Pogled na autizam - UDRUGA ZA AUTIZAM POGLED
Udruga za autizam “POGLED” iz Nedelišća djeluje na području sjeverozapadne Hrvatske, od lipnja 2009. godine. Trenutno ima 145 nominalnih članova od kojih su 142 djeca, te još 3 odraslih osoba s autizmom. Osim nominalnih članova udruga ima i redovne članove (roditelji djece s autizmom), članove prijatelje, članove stručne suradnike kao i 4 pravne osobe. Autizam je biološki poremećaj (stanje) mozga, koji se najviše očituje nedostatkom komunikacije, govora i socijalizacije. Djeca i osobe s autizmom imaju velikih teškoća u primanju informacija i interpretiranju istih. Poremećaj može varirati od veoma teškog (usljed kojeg djeca i osobe ne mogu samostalno obavljati ni najosnovnije radnje poput uzimanja hrane ili obavljanja nužde, do blagog poremećaja u senzoričkoj integraciji kod kojeg su djeca i osobe visoko funkcionalni i sposobni su za školovanje u redovnim školama, uz pomoć asistenata i mogu dostići visok stupanj samostalnosti u životu). Česta je pojava višestrukih poremećaja tako da osim autizma mogu imati i epilepsiju, kompulzivno opsesivni poremećaj, cerebralnu paralizu ili drugo. Odlični rezultati u radu s djecom s poremećajem iz spektra autizma postižu se kad se djeca uključuju u rehabilitacijske postupke u njihovoj najranijoj dobi.
Udruga za autizam Pogled
1921
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-1921,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Pogled na autizam

Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, razvoj i širenje mreže socijalnih usluga koje pružaju udruge, trogodišnja podrška za razdoblje 2020.-2023. godine

Donator: Ministarstvo za demografiju, mlade i socijalnu politiku

 

Partneri: Općina Nedelišće

 

Proračun: 3 x 200.000 kn

 

Vrijeme provedbe: 2020. do 2023. godine

 

Razvojem novih, dostupnih usluga jačaju se psiho-motoričke i funkcionalne sposobnosti djece i mladih s poremećajem iz spektra autizma, povećava njihovo samopouzdanje, vjera u sebe i svoje sposobnosti, komunikacijske i socijalizacijske vještine kako bi se povećala njihova socijalna uključenost. Razvojem radnih vještina i vještina svakodnevnog života prevenira se njihova institucionalizacija u kasnijoj dobi.